
Mint a fentiekből látszik az elképzeléssel nincs is semmi baj, azonban a megvalósítás kicsit félrecsúszni látszik, de ha egészen pontosan szeretnék fogalmazni, akkor azt kéne mondanom, hogy az ügy gyurcsányi gellert kapott és mára teljesen igazodik a már jól ismert abszurdisztáni ügymenetekhez.
Történt ugyanis, hogy a kormány Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztert bízta meg az Országleltár előkészületeinek levezénylésével. Farkas nyomban munkához is látott, és szeptember 8-án utasította a Földmérési és Távérzékelési Intézetet (Fömi), hogy gondoskodjon a leltárhoz szükséges légi fényképezés lebonyolításáról, és szervezze meg, hogy az ortofotók, azaz a térképészeti méretarányos légi felvételek 2011. július 15-ig elkészüljenek.
A miniszteri utasítás végrehajtásaként a Fömi október 15-én az unió hivatalos közbeszerzési lapjában, a Ted-en (Tenders Electronic Daily) közzé is tette a tárgyalásos közbeszerzési felhívását, aminek a határideje jövő hétfőn, azaz október 25-én jár le. Ha fellapozzuk a naptárat, akkor könnyen észrevehetjük, hogy a megjelenés és a beadás között mindössze 5 munkanap telik el, ami azért valljuk meg meglehetősen furcsa egy nettó 4,8 milliárd forintos munka esetén. [katt a linkre]
Azonban a furcsaságok sora itt még nem ér véget, mert időközben kiderült, hogy a Fömi 2008-2010 között három részletben már egyszer lefotóztatta az ország területének nagy részét, egészen pontosan 70 ezer négyzetkilométert, mivel az EU-s agrártámogatások ellenőrzéséhez, azaz a Mezőgazdasági Parcella Ellenőrző Rendszer (MePaR) létrehozásához erre már korábban szükség volt.
A kérdésre, hogy akkor most miért szükséges újrafotózni mindent a minisztérium a következő választ adta: „a MePaR esetében mindig nyáron, vegetációs időszakban történik a felmérés, amikor a növényzet a legdúsabb, hiszen a térképezés ott mezőgazdasági szempontú. Az Országleltárhoz azonban ezek a felvételek csak korlátozottan alkalmasak éppen a dús növényzet miatt. Az Országleltár felvételezése az ország legnagyobb részén vegetációs időszakon kívül, kora tavasszal - tavasszal történik, amikor a növényzet nem zavar bele az ingatlanok pontos lehatárolásába és feltérképezésébe, amikor minden tereptárgyat jól lehet majd azonosítani a felvételeken.”
Igen. Jól értjük. Azért kell újrafotózni mindent, mert sok a zöld, a levél, meg a lomb.
De ne legyünk kicsinyesek és mondjuk rá, hogy rendben van, ez valóban okozhat problémát. Azonban az már nehezen érthető, hogy az hogy lehet, hogy a korábbi fotózás, ami igazából csak néhány hónapja fejeződött be mindössze 160 millióba került, most pedig ugyanezért a harmincszorosát, 4,8 milliárdot akarnak kifizetni.
Erre már nem nagyon volt válasza a minisztérium illetékesének, mindössze azt közölte, hogy az újonnan készülő ortofotók felbontása a korábbi 50 centiméteres képfelbontással szemben, most 20 cm-es felbontású lesz. Egyébként meg a majdani győztes cégnek nem csak fotózni kell, hanem néhány esetben helyszíni felméréseket is el kell végeznie. És kész.
Mindezt a korábbiak harmincszorosáért, közel 5 milliárd forintért…
De mielőtt még valaki azt gondolná, hogy ez a történet csúcspontja, akkor azt ki kell, hogy ábrándítsam. A legszebb része még hátra van.
A Fömi ugyanis a nagy és drága feladatra való tekintettel a közbeszerzési eljárásban nem kívánt kicsi cégekkel bajlódni és az ajánlati felhívásban egyszerűen kikötötte, hogy a pályázóknak az előző három év mindegyikében legalább 1,5 milliárdos árbevételt kell felmutatniuk. A magasan meghúzott árbevételi határ meglehetősen leszűkíti a potenciális jelentkezők körét, olyannyira, hogy a szakági statisztikák szerint lényegében azt csak egyetlen hazai vállalkozás, a Geodéziai és Térképészeti Zrt tudja teljesíteni. Az elmúlt három évben csak nekik volt 2 milliárd forint körül bevételük, a piac többi szereplője ennél jelentősen kisebb, 1 milliárd alatti eredményt tud csak felmutatni.
Ha pedig egy picinyt tovább böngésszük a netet, akkor könnyen ráakadunk arra az apróságra is, hogy a Geodéziai és Térképészeti Zrt a narancsos kormány megalakulásakor két remek emberét is delegálta a közigazgatásba. A cég egyik igazgatósági tagjából, Farkas Imréből közigazgatási államtitkár lett a projektért felelős Vidékfejlesztési Minisztériumban, a másikból, Toronyi Bencéből pedig főigazgató lett a pályázatot kiíró Földmérési és Távérzékelési Intézetben. De természetesen ők jelenleg már nem igazgatósági tagok és nem is résztulajdonosai a részvénytársaságnak, hisz ezektől a kinevezésük után azonnal megváltak.
Mit mondhatnák erre?
Azért vannak érdekes véletlenek Abszurdisztánban.
És valószínűleg az is csak egy fatális véletlen lehet, hogy a pályázati kiírás a szoros határidők ellenére nem rendelkezik késedelmi kötbérről, viszont 20 százalékos előleget biztosít a majdani tendergyőztesnek…
14 kommentek:
Hát igen, az áldott jó demokrácia...várom, hogy a narancsos tábor, és úgy általában a közélet, minimum olyan hangos patáliát csapjon, mint a nagyonis helyénvaló "LÓGJON!" felkiáltás után!
Apropó, az a nyomorult családverő, gengszteresdit játszó félmajom még mindig a helyén van? Ejnye Viktor, azt mondtad megvéditek a családokat és a közbiztonságot...
Ez fog menni 4 évig,az előző 8 év nem volt elég?Az időjáráson kívül nem sok minden változott......az ország pedig tűri csendben.
Milyen érdekes, hogy ezt a hírt pont ugyanazzal az ordas nagy csúsztatással tálalja a tisztelt cikkíró, mint az Index...
Szóval ez a történet pontosan úgy néz ki, hogy nem CSAK a fotózásért fizet a kormány ötmilliárdot. A cikkben belinkelt oldalon ott van feketén-fehéren, tessék elolvasni:
"Országleltár 1. ütem: digitális ortofotók készítése, állami tulajdonban lévő termőföldek és a hozzájuk tartozó művelésből kivett ingatlanok helyszínelése, jogi-mérnöki állapotfelvétele, adatbázisok előállítása, és meglévő nyilvántartások rendezése. Az országleltár 1. üteme 105 000 db +90 % földrészletet érint.
A légifényképek elkészítésének határideje 15.5.2011, az ortofotók előállításának határideje 15.7.2011 amennyiben rendelkezésre áll legalább 25 légifényképezésre alkalmas nap.
Az integrált nyilvántartási rendszer adatbázisának előállítási határideje: 1.12.2011."
Na most, én nem vagyok szakember, nem értek hozzá. Lehet, hogy elvégezhető lenne ez a munka kevesebb pénzért, lehet, hogy nem. Annyi bizonyos, hogy egy igen jelentős, nagy volumenű munkáról van szó.
Viszont a tisztelt cikkíró - aki vélhetően nagyon radikális és nagyon hazafi és nagyon harcol a kendőzetlen igazságért - szégyellhetné magát, hogy a balliberális hazugsággyárasok szintjére süllyedt, és leírta ezt, majdnemhogy az Index cikkéből másolva:
"De ne legyünk kicsinyesek és mondjuk rá, hogy rendben van, ez valóban okozhat problémát. Azonban az már nehezen érthető, hogy az hogy lehet, hogy a korábbi fotózás, ami igazából csak néhány hónapja fejeződött be mindössze 160 millióba került, most pedig ugyanezért a harmincszorosát, 4,8 milliárdot akarnak kifizetni."
Ez bizony egy ordas nagy csúsztatás... Lelke rajta!
Bár az előttem szóló Névtelen rendkívül modortalanul és félreérthetően adta elő magát, annyiban igaza van, hogy a szerződés korántsem olyan egyértelmű gazemberség, mint ahogy azt a poszt állítja. Tárgya a következő: "Vállalkozási szerződés az Országleltár 1. ütemének keretén belül digitális ortofotók készítése, állami tulajdonban lévő termőföldek és a hozzájuk tartozó művelésből kivett ingatlanok helyszínelése, jogi-mérnöki állapotfelvétele, adatbázisok előállítása, és meglévő nyilvántartások rendezése vonatkozásában."
Nos, ez elég sok helyszíni kiszállást jelent, jogi-mérnöki szakértőkkel és részletes adminisztrációval, adatbázis-készítéssel ami nem olcsó móka. Így már kicsit érthetőbb a majdnem 5 milliárd rúpia...
Továbbá a szerződés tartalmaz kötbért, lásd: "III.1.1)A szerződést biztosító mellékkötelezettségek
Késedelmi kötbér;
Meghiúsulási kötbér: a nettó vállalási ár 20 %."
No igen, az igazán hihető hazugságok ~80%-a igaz. Attól hihető. Csak úgy kérdezném : az előző felmérést kockás füzetek segítségével végezték? Sajtcetlikre fel irkálva, hogy mit fényképeztek és mit nem? A dús vegetációban miben egyértelmű volt a képről és nem kellett kiszállni sehová? Szóval azok nélkül a "követelmények" nélkül nem lehet elvégezni a feladatot.
Ideje lenne megtanulni újra magyarul gondolkodni.
miben > minden ;-)
eSzeL - A "dús vegetációs" felmérés teljesen más célokat szolgált. Nem egy komplett állami vagyonfelmérésről szólt, úgyhogy nem kellettek hozzá helyszínre kiszálló szakértők, állapotfelmérés, minimális dokumentációt igényelt és a vizsgált terület is kevesebb kellett, hogy legyen (mert ott csupán mezőgazdasági földterületek szerepeltek, míg az állam tulajdonában azért nem csak azok vannak).
A MePaR számára a lényeg a felvételek elkészítése volt, hiszen azok jórészt a telekhatárok egyértelműsítésére kellettek (ilyen alapú ellenőrző rendszer esetén ez logikus). És valóban nem mindegy, hogy mikor, illetve milyen céllal készülnek a képek (aki fotózott már életében, az tudja, hogy ugyanarról a dologról legalább millióféle képet lehet készíteni, attól függően, hogy mit akarunk láttatni).
Nekem inkább a határidő rövidsége szúrt szemet, nomeg az illetékesek vitathatatlan kedvezése a volt anyavállaltuknak...
Én azt sem bánnám, ha az 5 milliárdot nyilvánosan osztanák szét maguk közt, feltéve, hogy az az előző szoci libsi garnitúra magánvagyonából lett "vissza privatizálva", és természetesen az 5 milliárd csak a jutaléka lenne a teljes összegnek, amit visszaszereztek. :-)
A dús vegetáció torzító hatása persze megvan, de ne felejtsük el, hogy nem asztalokat és székeket keresünk. A minimális hosszúság inkább méterben értendő mint centiméterben. Ennél a nagyságnál már nem sokat számít a vegetáció sem. Az erdőt, gyümölcsöst egyéb évelő növényeket jól be lehet határolni. Merem remélni, hogy a maradék állami vagyont ( amit teljesen törvényellenesen adtak el ill. oda de sem az elmúlt 20 sem az azt megelőző 45 év emberei sincsenek elszámoltatva ) nem nagyítóval kell keresni.
Én sem vagyok szakember, de nem volna egyszerűbb és olcsóbb műholdas felvételeket megrendelni? Azt se értem, mi a fenének kell 20 cm-es felbontás...
Galcika
Egy közmondás jut eszembe: Akit a kígyó megmart, a gyíktól is fél.
Kedves Névtelen 12:14!
Csak a történeti hűség miatt szeretném jelezni, hogy az üggyel a mai Magyar Nemzet is foglalkozik és ők is hasonlókat feszegetnek, mint a fenti cikk. A mutyizás pedig tök mindegy, hogy kicsi csinálja akkor is az, annak a nyilvánossággal való megismertetése pedig szintén nem oldalfüggő.
Gambitnak pedig felhívnám a figyelmét, hogy a kiírás igazából nem tartalmaz kötbért, hisz késedelmi kötbért nem ír, csak meghiúsulásit. Azaz ha nem tévedek, csak akkor kéne a győztes cégnek bármit is fizetni, ha a munka soha nem készül el. Vagy én értem rosszul?
Ezért "minden tiszteletem " a Fidesznek, hogy 20 év után még megpróbálják ? a maradék vagyont felmérni. Eddig ezt kevesen tették. Miért? Kinek a felkérésére?az egy másik értekezés tárgya.Milyen felbontásban? mellékes.Ott vannak a müholdak bármikor lefotózhatnak, bármit de akkor milyen cimen lehet pénz felvenni érte?
Megjegyzés küldése
Kedves Kommentelők!
A könnyebb és legfőképp az értelmesebb kommunikáció biztosítása érdekében, szeretnénk mindenkit arra kérni, hogy a hozzászólásaitokat valamilyen névvel tegyétek meg.
Ez a "Profil kijelölése mint:" legördülő menüben a "Név/URL-cím" lehetőséget választva, majd a név beírása után az URL sort üresen hagyva, végül a "Tovább" gombra kattintva egész egyszerűen megtehető.
Köszönjük!
Radical Puzzle