Amiről a fősodratú média egyelőre még hallgat

„Nem lesz gyógyszerhiány az árcsökkenés miatt a következő időszakban” - közölte kevesebb, mint két hónapja az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP).

Az OEP szerint nagy körültekintéssel jártak el az új támogatási rendszer jogszabályainak előkészítése és végrehajtása során, annak érdekében, hogy az új támogatási rendszer bevezetése semmiképpen se veszélyeztesse a gyógyszerellátás biztonságát.

Akkoriban nagy belenyugvással olvashattuk a hírt mondván, hogy legalább az nem fog meghalni, akinek még van pénze fizetni a gyógyszereket. Azonban a karosszékben még hátradőlni sem volt igazán idő, ugyanis a múlt hónap végére néhány gyógyszer megszerzése egészen nehézkessé, vagy egész egyszerűen lehetetlenné vált.

Október 1-jével 908 darab készítmény ára csökkent - persze közben többé jelentősen nőtt is -, ezért ezekből a termékekből a patikák nem készleteztek, nehogy a nyakukon maradjon a még drágábban vásárolt orvosság.

E hét elején pedig az is megtörtént, hogy 25 pácienst haza kellett küldeni a Zala Megyei Kórház onkológiai osztályáról, mert gyógyszerhiány miatt nem tudták kezelni a rákos betegeket.

A jelenségre az egyik páciens rokona hívta fel a figyelmet, aki megdöbbenve szembesült azzal, hogy amikor a kórházba értek az elkezdett kemoterápiás kezelés következő adagjáért, az orvosok közölték velük, hogy erre nincs mód, mivel elfogyott a gyógyszer. Az onkológiai osztály vezetője sajnálkozva tárta szét a kezét és elmondta, hogy sajnos nincs mit tenni, országos hiány van az 5-fluor-uracil nevű készítményből, ami a legtöbb kemoterápiás készítmény fontos alkotóeleme.

A gyógyszerhiány kialakulásával a kórházban már október végén szembesültek, azonban azon ők is megdöbbentek, hogy nem biztosított az utánpótlás. Végső lehetőségként összeszedtek minden maradék gyógyszert, de tegnapelőttre az is elfogyott. Így két nap alatt 25 beteget voltak kénytelenek hazaküldeni, és ezáltal komoly kockázatnak alávetni őket. Arról már nem is beszélve, hogy a kényszerű elbocsátások következtében gyakorlatilag kiürült az osztály, a harminc ágyon alig egy-két beteg fekszik, azonban az épület fenntartása üresen is ugyanannyiba kerül, mintha ott a betegek gyógyulnának.

Tegnap estére aztán az is kiderült, hogy nem egyedül a zalai kórház érintett az ügyben és az ország több városban ugyanilyen problémával küszködnek.

A fősodratú média persze egyelőre mélyen hallgat.

Az pedig teljesen jellemző, mondhatnánk abszurdisztáni állapot, hogy egy ilyen súlyú problémára az illetékesek helyett egy szenvedő alany hívja fel a figyelmet.

0 kommentek:

Megjegyzés küldése

Kedves Kommentelők!

A könnyebb és legfőképp az értelmesebb kommunikáció biztosítása érdekében, szeretnénk mindenkit arra kérni, hogy a hozzászólásaitokat valamilyen névvel tegyétek meg.

Ez a "Profil kijelölése mint:" legördülő menüben a "Név/URL-cím" lehetőséget választva, majd a név beírása után az URL sort üresen hagyva, végül a "Tovább" gombra kattintva egész egyszerűen megtehető.

Köszönjük!

Radical Puzzle

 
látogató számláló